Michael Crichton

15. července 2010 v 9:33 | PRE-History |  Různé
Ingen
Ve věku 66 let zesnul spisovatel a scénárista Michael Crichton, kterého proslavily filmy Jurský park nebo Koule či seriál Pohotovost.


Crichton v poslední době bojoval s rakovinou. Spisovatelova rodina oznámila, že pohřeb se bude konat v rodinném kruhu.

"Celý svět znal Michaela jako skvělého vypravěče, který v lidech vytvářel rozmanité představy o našem světě a zároveň dokázal pobavit.," uvedla nejbližší autorova rodina na svých webových stránkách.

"Michael Crichton byl velice tvořivý a tvůrčí člověk. Vynikal především tím, že ve chvíli, kdy se do něčeho pustil, tak se snažil dokonale proniknout do dané problematiky. Obdivoval jsem na něm jeho pracovitost a dokonalou přípravu. Je mi to líto, mohli jsme se od něj dočkat ještě řady zajímavých knih," komentoval úmrtí spisovatel, scenárista a básník Jiří Stránský.

Spisovatel, scénárista i režisér

Michael Crichton se narodil 23. října 1942 v Chicagu. Patřil mezi nejúspěšnější americké spisovatele, jehož bestsellery byly přeloženy do tří desítek světových jazyků. Jeho poslední kniha s názvem Příští vyšla v roce 2006.

Řada jeho knih se dočkala také filmového zpracování. Mezi nejznámější díla patří Jurský park, který v roce 1993 natočil režisér Steven Spielberg s pokračováním nazvaným Ztracený svět z roku 1997.

Filmaři využili mimo jiné i sci-fi Koule či thriller Skandální odhalení. Crichton se podílel i na úspěšném americkém televizním seriálu Pohotovost, za který získal v roce 1996 televizní cenu Emmy.

Také několik filmů režíroval. Z nich nejúspěšnější byla Velká vlaková loupež se Seanem Connerym v hlavní roli, která vznikle podle jeho vlastní knihy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Soutěž (1.) :V kterém roce zemřel Michael Crichton?

A)2009
C)2010
b)2005
D)2008
E)2007

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama